ابزارها

ابزار چیست؟

اگر از پیام رسان دیگری استفاده کرده باشید احتمالاً تا کنون از صفحه تنظیمات (settings) آن نیز استفاده کرده‌اید. ابزارها امکانی شبیه به تنظیمات در پیام رسانها هستند با سه مزیت
۱)‌ هر سازمان ابزارهای مورد نیاز خود را دارد.
۲)‌ هر سازمان می‌تواند برای استفاده از ابزارها سطوح دسترسی خود را داشته باشد.
۳) ابزار ها قابل توسعه هستند و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود ابزارهای مورد نظر را برنامه نویسی کنید

مزیت ابزار ها

۱)‌ هر سازمان ابزارهای مورد نیاز خود را دارد.

در پیام رسان سازمانی نجوا ابزارها می‌توانند متناسب با نیاز ها و سیاست های هر سازمان طراحی شوند و مجموعه ابزار ها از یک سازمان تا سازمان دیگر متفاوت باشند. با یک مثال مطالب فوق را بیشتر شرح می دهیم. در پیام رسان نجوا ابزاری به نام «ایجاد گروه عمومی و خصوصی» وجود دارد که با استفاده از این ابزار می‌توان گروه یا کانال ایجاد نمود. حال فرض کنید پیام رسان نجوا در یک دانشگاه استفاده می‌شود. در دانشگاهها استادان علاقمند هستند بتوانند گروههایی برای درسها ایجاد کنند. استفاده از روش رایج پیام رسانها این نقطه ضعف اصلی را دارد که نیاز به یک هماهنگی دو‌طرفه بین اعضا در آن گروه وجود دارد، یعنی پس از ایجاد گروه توسط استاد دانشجویان باید اقدام به عضویت در آن گروه نمایند. در پیام رسان نجوا می‌توان یک ابزار خاص برای این نیاز دانشگاه طراحی نمود که پس از ایجاد گروه توسط استاد دانشجویان ثبت نام کرده در آن درس به صورت خودکار درآن گروه عضو شوند.

۲)‌ هر سازمان می‌تواند برای استفاده از ابزارها سطوح دسترسی خود را داشته باشد.

پیام رسان های دیگر امکانات یکسانی را به تمامی کاربران عرضه می‌کنند. به عنوان مثال همه کاربران می‌توانند از ابزار «تغییر عکس کاربری» برای برای تغییر عکس پروفایل استفاده کنند. پیام رسان نجوا این مزیت را دارد که به مدیران سیستم هر سازمان این امکان را می‌دهد که دسترسی کاربران به ابزارها را مدیریت کنند. به عنوان مثال بعضی از سازمان ها ترجیح می‌دهند که عکس پروفایل کاربران همان عکس پرسنلی ای باشد که در پایگاه داده سازمان وجود دارد و تمایلی ندارند که کاربران سازمان، خود عکس پروفایل شان را تغییر دهند، بنابراین پیام رسان نجوا این امکان را می‌دهد که مجوز اجرای ابزار «تغییر عکس کاربری» فقط در اختیار مدیران سیستم باشد.

۳) ابزار ها قابل توسعه هستند و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود ابزارهای مورد نظر را برنامه نویسی کنید

هر سازمان می‌تواند در صورت نیاز به یک ابزار خاص شخصاً اقدام به برنامه نویسی آن ابزار نماید و سپس با نصب ابزار بر روی سرور سازمان و تعیین مجوز ها ابزار را در اختیار کاربران قرار می دهد.

مدیریت ابزار ها

پس از نصب نسخه سرور پیام رسان نجوا، چند ابزار به صورت پیش فرض نصب می شوند. با استفاده از ابزار های موجود می توانید اقدام به نصب یا حذف ابزار ها نمایید. در ادامه چند ابزار مهم را بررسی می کنیم.
مدیریت بسته ها:

برنامه نویسی ابزار ها